Nachádzate sa tu

Domov

Úmrtie: otec biskup Rudolf Baláž

22.11.2010 pri oslave 70-tych narodenín

   Vo veku 70 rokov odovzdal dušu Stvoriteľovi 27. júla 2011 banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž. Mons. Baláž sa narodil 20. novembra 1940 v Nevoľnom, neďaleko Kremnice. Ordinovaný bol 23. júna 1963. Ako kaplán pôsobil v Brezne, Krupine, Vrútkach, Kláštore pod Znievom a Vrícku; ďalej ako aktuár v Banskej Bystrici a ako správca farnosti v Pitelovej. V rokoch 1971 až 1982 mu bol komunistickým režimom odobraný súhlas k vykonávaniu pastorácie. Jeho posledným kňazským pôsobiskom bol Turčiansky Peter, kde bol 14. februára 1990 vymenovaný za biskupa.

   Biskupskú vysviacku prijal Mons. Rudolf Baláž na sviatok sv. Jozefa, 19. marca 1990 v Banskej Bystrici, z rúk kardinála Jozefa Tomku. Diecézny biskup počas svojho dvadsaťjedenročného pôsobenia v úlohe pastiera diecézy, ktorú riadil v duchu svojho biskupského hesla: „Pravda vás vyslobodí“, vytvoril množstvo skvelých projektov na poli vzdelávania, rozvoja médií, charity, farskej evanjelizácie a pod. Medzi priority nového biskupa patrilo zriadenie diecézneho kňazského seminára, ktorý mal nadviazať na činnosť banskobystrického seminára sv. Karola Boromejského. Biskup Baláž zriadil v Slovenskej Ľupči nový seminár 15. júna 1990 a zasvätil ho hlavnému patrónovi diecézy, sv. Františkovi Xaverskému. V roku 1993 posvätil Mons. Baláž novostavbu Kňazského seminára v Badíne. Diecézny biskup seminár často navštevoval a zaujímal sa o jeho stav.

   Za otcovský prístup biskupa Rudolfa Baláža mu ďakujú všetci obyvatelia Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici – Badíne; rehoľné sestry, zamestnanci, predstavení, bohoslovci i vyučujúci. Seminárne spoločenstvo vyjadruje hlboký zármutok nad odchodom svojho starostlivého duchovného otca a zároveň v sebe nosí živú nádej, že duchovné spoločenstvo s ním bude tvoriť i naďalej prostredníctvom modlitby za jeho dušu, ktorá zaň bude raz orodovať u Všemohúceho Otca v nebi.

Michal Válka

Foto: archív

smútočné oznámenie (pdf)