Nachádzate sa tu

Domov

Te Deum a promócie naplnené vďačnosťou Bohu

     Akademický rok 2015/2016 bol v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne zavŕšený 8. júna 2016 slávnostnou svätou omšou Te Deum, po ktorej sa uskutočnil slávnostný promočný akt absolventov katolíckej teológie.

     Svätá omša sa začala o 9.30 hod. a celebroval ju banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. Na slávnosti bol prítomný i dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Vladimír Thurzo, ako aj generálny vikár Banskobystrickej diecézy Mons. Branislav Koppal, predstavení a vyučujúci v seminári, čerství absolventi štúdia spolu s príbuznými, sestričky a bohoslovci. Na začiatku homílie otec biskup spomenul jednu ľudovú múdrosť, ktorá hovorí o tom, že hodnotu nejakej osoby, veci zistíme často až vtedy, keď ju stratíme. Preto by mala mať v našich životoch dôležité miesto vďačnosť. Prejavuje sa v pravdivosti a úcte voči druhým. Keď v pravde vidíme, čo všetko pre nás druhí vykonali a sme im zato vďační, vedie nás to k úcte voči nim. Ako príklad uviedol starú čínsku tradíciu, keď cisár vždy na začiatku nového roka ďakoval svojej matke za dar života. My preto máme niekoľkokrát viac ďakovať Bohu za všetky prirodzené i nadprirodzené dary, ktoré sme dostali. Ďakovný hymnus Te Deum zaznel po prijímaní. Ním všetci prítomní poďakovali Bohu za požehnanie, ktorým ich sprevádzal uplynulý akademický rok.

     O 11.00 hod. sa konali promócie v seminárnej aule, na ktorých sa zúčastnil aj prorektor Univerzity Komenského doc. Daniel Olejár. Vysokoškolské diplomy si v jeho prítomnosti prevzali ôsmi absolventi denného a dvaja absolventi externého štúdia. Vo svojom príhovore zdôraznil potrebnosť ľudí s morálnymi hodnotami pre dnešnú konzumnú a technickú dobu. Po ňom sa prihovoril aj dekan fakulty Thurzo, ktorý hovoril o človekovi ako bytosti túžiacej po šťastí. To ale bez Boha nie je možné. Teológia má preto živiť vieru v Boha a prinášať ľuďom víziu večného života. Za absolventov všetkým poďakoval dominikán Alan Ján Dely OP, pričom vyjadril nádej, že koniec štúdia nie je bodka, ale čiarka pre život každého absolventa.

Filip Gulai

foto: Martin Mičko