Nachádzate sa tu
Slávnostné zavŕšenie cyklu Slovom žalmu
V nedeľu 15. Decembra 2013 sa v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici – Badíne uskutočnila slávnostná ceremónia ukončenia trojročného cyklu Slovom žalmu k jubileu. Pozvanými hosťami boli ThDr. Marián Bublinec a arcibiskup Cyril Vasiľ SJ.
Program začal o 16.00 hod. v aule kňazského seminára, kde sa prítomným tradične prihovoril farár a dekan z Prievidze Vladimír Slovák, v skratke pripomenul začiatky a trojročnú prípravu celého cyklu.
Prvú prednášku s názvom Krása Najsvätejšej Trojice, prezentoval ThDr. Marián Bublinec, PhD. V živote človeka je „potreba byť niečím“ veľmi dôležitá. „Keď chcú ľudia spolupracovať, musia ladiť s tými, čo hrajú súčasne,“ povedal. Krásu vecí spozná človek len vtedy, keď vyjde zo seba a podelí sa so svojimi zážitkami, ťažkosťami i radosťami. K pochopeniu a poznaniu Najsvätejšej Trojice musí nahliadnuť človek do jej podstaty a krásy a nosiť v sebe to najdôležitejšie – lásku.
Druhou prednáškou s názvom Nová pieseň od každého tvora, objasnil SSDr. Blažej Štrba, PhD. Žalmy 149 a 150, s tematikou chvály Pána.
Obidva žalmy uzatvárajú poslednú, piatu knihu žaltára a tiež i samotnú Knihy žalmov. Medzi začiatkom a koncom žaltára existuje mnohoraká spojitosť. Žalmy 1-2 pozývajú k životu podľa Zákona Pánovho a Žalmy 149-150 pozývajú všetkých k oslave Pána. V posledných dvoch žalmoch sa zdôrazňuje novosť. Oba žalmy začínajú a končia aklamáciou Aleluja.
Žalm 149 je nezvyčajne rozkazovací hymnus a jeho témou je Pánovo víťazstvo a triumf, ktorý znamená pre jeho ľud záchranu. Dôvodom viacnásobných výziev oslavovať Pána je v tom, že Pán má záľubu vo svojom ľude. Ujme sa ho a zachraňuje sústavne. Boh má rád najmä tichých, pokorných a utláčaných... Práve ubiedených a jeho verných korunuje víťazstvom, či jeho slávou. Výzva „nech sa veselia na lôžkach“ môže mať viacero významov. Môže to znamenať sústavné jasanie, i doma v súkromí, alebo jasanie bezprostredne po víťaznej bitke, alebo to môže znamenať jasanie pri modlitbe, či dokonca i v hodine smrti, alebo i po nej; ako to bolo vyjadrené aj v knihe Múdrosti – večná radosť i po smrti. V nasledujúcich veršoch žalmu sa nachádza tematika boja a pomsty, ale dôraz nie je na bezuzdný trest, ale žalm vyjadruje výchovné sputnanie veľmožov a najmä Pánovu zvrchovanú moc nad nimi. Dá sa povedať, že v prvej časti žalmu sa nachádza téma spevu a v druhej téma Pánovho triumfu, trestu a odmocnenia veľmocných.
Témou žalmu 150 je oslava a chvála Pána – Halleluja. Motívom chvály Pána je Pánova všadeprítomnosť. V prvých dvoch veršoch je tematika Božej oslavy. V nasledujúcich sa opisuje spôsob jeho chvály – rôznymi hudobnými nástrojmi a rôznymi skupinami ľudí – kňazmi, laikmi i všetkého čo dýcha. Slová žaltára vyjadrujú všetko to, čo prežili ľudia a v čom oslavovali Pána. Žaltár sa končí „Dekalógom chvály“.
Po prednáškach nasledovala diskusia a na záver sa všetkým prítomným prihovoril rektor seminára ThLic. Ján Viglaš. Za spoluprácu poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na trojročnej príprave stretnutí a tiež všetkým účastníkom.
O 18.00 hod. začala v seminárnej kaplnke slávnostná svätá omša. Eucharistickej slávnosti predsedal sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskup Cyril Vasiľ SJ.
V homílii poukázal arcibiskup Vasiľ na končiaci cyklus Slovom žalmu k jubileu ako na púť. Jeho trojročný priebeh si vyžadoval veľa času, námahy a obety. Táto púť bola ukončená popri blížiacich sa sviatkoch Vianoc. Každý človek putuje a pri tom je potrebné zrieknutie sa niečoho. Nakoniec poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na celej príprave cyklu.
Celý cyklus vyvrcholil v priateľskej atomsfére slávnostným pohostením v priestoroch Kňazského seminára.
Patrik Špánik
foto: Michal Martinka
Záznam sv. omše s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom SJ: